By: RA Dijital On: Kasım 08, 2016 In: Web Tasarım / Yazılım Yorum: 0

İster internet dünyasında tek başınıza yazmaya başlayacak bir kişi olun, ister uluslararası bir şirket olun veya satıcı hiç farketmez. Yeni bir alan adı satın alırken dikkate alınması gereken birçok şey vardır.

Ben size“Alan Adı (Domain) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımı ana başlıklar eşliğinde madde madde kısaca açıklamaya çalıştım. Domain seçerken uygulamanızı öneriyorum.

1- Anahtar Kelime Araştırması

Bir domain almadan önce mutlaka alacağınız domainin kelimelerinin popüler ve odaklı kelimelerden oluşmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Alacağınız alan adı arama motorlarında görünürlüğüne yardım edecek bir kelimeden oluşmalı.

2- .com Adresi 

Özellikle alan adı alırken .net .com .org şeklinde 3 temel uzantılı alan adı alıyoruz. Bir alan adı seçerken de seçtiğiniz ismin diğer uzantılarda alınıp alınmadığına bakmalısınız. Bunun dışında seçtiğiniz alan adının .com uzantısının mutlaka boşta olduğundan emin olun. Alan adınızın öncelikle .com olması tercih sebebi olmalıdır. Dünyada en çok kullanılan uzantı .com dur, sonra .net ve daha sonra .org .

3- Link Çekiciliği:>

Alan adınız takipçileriniz için ilgi çekici olmalıdır. Bunun dışında SEO içinde alan adının ilgi çekici olması çok önemlidir. İnsanlar sonuçta sitenizi paylaşacak gerek sohbet sırasında gerekse internet üzerinden, bu yüzden domain adınız sohbet sırasında konuşulurken bile dikkat çekici özellikte olmalı.

4- Site yaşı (kullanılmış URL ise):

The Wayback Machine bir alan adının geçmişini araştırmakta size yardımcı olacaktır.  Buradan arama bölümüne alan adını yazın, geçmişinde site hangi amaçla kullanılmış bakın ona göre alan adınızı belirleyin.

5- URL Uzunluğu

Çok uzun domainlerden uzak durun. İsterseniz subdomainler yardımıyla alan adınızın derinlerine dilediğiniz kadar inebilirsiniz. Kısa alan adları hatırlamak içinde yazmak içinde ziyaretçilerinize kolaylık sağlar.

6- Tire Kullanımı

Alan adlarınızda mümkünse tire ayıracı kesinlikle kullanmayın. Mümkünse bitişik domain kullanmanız her zaman iyidir. Örneğin; gunes-celebi.com yerine gunescelebi.com her zaman daha iyidir. Bu durum web adresinizi spam olarak gördürtebilir. İlla ki kullanmak zorunda iseniz en fazla 2 tercihen 1 tire kullanın.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Bir kaç SEO, içerik vs. ile ilgili olarak da sitem üzerindeki yazılarıma bakarak alan adınız ile ilişkilendirip ona göre bir plan çizebilirsiniz.

Trackback URL: http://radijital.net/web-tasarim-yazilim/alan-adi-domain-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler.html/trackback

Yorum Bırak:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir