SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

Bildiğimiz gibi makale yazarlarının dikkat ettiği bazı SEO ile ilgili hususlar bulunmakta. Bu SEO uyumlu makale konusunda tarafımıza bir çok soru gelmektedir.

Bir Dijital Reklam Ajansı olarak SEO kurallarına mümkün oldukça özen gösterir ve müşterilerimize hizmet sağlarken bu kuralları uygularız.

SEO uyumlu makale yazmak ile ilgili 7 adet dikkat edilmesi gereken maddeleri sizlere sunuyoruz.

1- Makale Başlığı

Başlık, makalemiz için çok önemli bir unsurdur. Öncelikle, okuyucuların dikkatini çeken yer başlıktır. Başlığımız en az 3, en fazla 5 kelimeden oluşmalıdır. Bunun dışında anahtar kelimenizin, başlığınızın içinde en az 1 kere geçmesine özen gösteriniz. Dikkat çekmek için başlıklarınız bazen uzun olabiliyor ancak bu Google açısından pek de hoş olmayan bir durum.

2- Anahtar Kelime

Anahtar kelimeler makalemizin önemli konularından bir diğeridir. Anahtar kelimeleri bir oran doğrultusunda düzenli olarak makaleye dağıtmalısınız. Yazının başında, ortasında ve sonunda mutlaka bulundurmalısınız. ( İlk paragrafta daha yoğun olmalıdır. )

3- Güncel Gelişmeleri Takip Edin

Yazdığımız yazıların takip edilmesini istiyorsak, gündemi mutlaka takip etmeli ve sitenizi güncel tutmalısınız. Herkes tarafından bilinmeyen özel konular seçmeniz her zaman avantaj sağlayacaktır.

4- Yazılarınızın Uzunluğuna Dikkat Edin

Yazılarınızı çok uzun tutmamaya ve takipçilerinize yazılarınızı çok karışık yazmadan aktarmaya özen gösteriniz. Yazılarınızın 300 ile 650 kelime arasında olmalıdır. Genel anlamda yazı kuralı uzunluğuna uymak okuyucularınız için güzel olabilir.

5- Heading Elementlerinin Kullanımı

Heading Elementi: h1 > (büyüktür) h2 > h3 > h4 > h5 > h6 gibi bir yapıya sahiptir.

Bir makalede yalnızca 1 er adet H1 ve H2 etiketi kullanmaya özen gösterin. WordPress yapıları bu etiketlerin kullanılmasını kolaylaştıran yapılardır. Herhangi bir kod yazmadan, wordpress ile yazı içerisinden paragraf kısmına gelip kolayca ayarlayabilirsiniz.

6- Görsellerinize Anahtar Kelimeler Ekleyin

Makalelerinize eklediğiniz görsellerin mutlaka bir anahtar kelimesinin olmasına özen gösterin. SEO açısından bu çok önemli bir konudur. Bu anahtar kelimelerin Google’da ön sıralarda çıkması için makaleniz ile uyumlu olmasına özen gösteriniz.

7- Kalıcı Bağlantı Ayarları (URL Ayarı)

SEO’nun diğer bir önemli konusu, kalıcı bağlantı ayarlarınızı iyi yapmanız. URL ayarı yapılan bir sitede, site URL’si sonra kategori ve yazı başlığı gözükür.