Rakip Analizi ve Önemi

Rakip analizi kavramını kısaca; rakiplerinizi tanıyarak ve onların stratejilerini değerlendirerek kendi bulunduğu sektör içerisinde güçlü ve zayıf yanlarını saptamak diye açıklayabiliriz.

Pazarlamanın en önemli parçalarından biri de rakip analizi kavramıdır. Bu kavram, potansiyel rakiplerimizi kavramaya ve onların ürün ve hizmetlerini yakından takip etmenize yardımcı olur. Yaptığınız değerlendirmeler sonucu markanız tarafından sunulacak hizmet veya ürünlerin nasıl özel ve özgün olacağını keşfedebilirsiniz.

Rakip analizi yaparken birkaç tane ana başlığa bakmalıyız;

Rakipleriniz kimdir?

Ne tür ürün veya hizmetler satmaktadırlar?

Her bir rakibin Pazar payı ne kadardır? 

Geçmiş stratejileri nelerdir? 

Mevcut stratejileri nelerdir? 

Ürün veya hizmetlerini pazarlamak için hangi kanalları kullanmaktadır ?

Bu pazarda kullanılan medya türü aracılığıyla pazarlama yapmak için ne kadar para harcıyor haftalık kaç saat harcıyor ?

Her bir rakibin güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?

Rakiplerinizin sebep olabileceği potansiyel tehditler nelerdir? 

Sizin için ne tür fırsatlar doğurmaktadırlar? 

İşte bu başlıklar sayesinde gelişim payını, kazanç oranını, pazarlama hedeflerini ve uygulamalarını, geçmişteki ve mevcut stratejilerini göz önünde bulundurarak markanın yapısını, güçlü ve zayıf yanlarını ortaya koyabilirsiniz.

Çok önemli bir sözle devam edelim.“Rakipleriniz ne kadar küçük veya ne kadar büyük olurlarsa olsunlar potansiyel olarak markanızın önüne geçme fırsatlarına sahipseler onları önemsemelisiniz.”

Rakiplerinizi küçümsemeyin ! Bu aslında çoğu şirketin yaptığı bir yanlıştır. Çoğu şirket küçük gördüğü, önemsemediği şirketleri görmezden gelir. Bu da o küçük görülen şirketin işine gelen bir durumdur aslında. Siz onu küçük görüp onun stratejilerini önemsemezseniz o da sizin onun rakibin olduğuna, onun önünde bir engel olduğuna inanmadan sizi sollar geçer.Ruhunuz duymaz !

Rakip analizi için zamanınız yok mu ?

Bize bırakın biz sizin için yapalım; RA Dijital Reklam Ajansı